Elektronická hudba

hlavní-stránkaUmělcikraftwerk

Kraftwerk

kraftwerk

1968 Ralf Hütter (narozen 20.8.1946 v Krefeldu) a Florian Schneider (narozen 7.4.1947 v Düsseldorfu) studují hudbu na jedné Düsseldorfské konzervatoři. Kladný vztah k avantgardní hudbě z nich udělá dobré přátele, založí skupinu Organisation. Další členové skupiny jsou Butch Hauf (basa), Fred Moncks (bicí) a Basil Hammoudi (zpěv).

1969 Skupina Organisation pracuje v jedné opuštěné továrně na svém albu. Producentem je Conny Plank. Všechny snahy najít nahrávací společnost, která by album vydala, ztroskotají.

1970 U anglické společnosti RCA vychází jediné album skupiny Organisation nazvané Tone Float. Ralf a Florian opustí Organisation a založí s Klausem Dingerem (kytara, klávesy) a Andreasem Hohmannem (perkuse) skupinu Kraftwerk. Skladba ”Ruckzuck” se stane nejhranější skladbou - je použita jako znělka magazínu ZDF ”Kennzeichen D”. Kraftwerk natáčejí ve studiu Connyho Planka album Kraftwerk.

1971 Do skupiny přicházejí Michael Rother (kytara) a Eberhardt Krahnemann (basa). Hohmann opouští Kraftwerk. Ralf Hütter odchází také!!! Kraftwerk šest měsíců tvoří trio Schneider, Dinger a Rother. Dinger a Rother opouštějí skupinu. Ralf Hütter a Florian Schneider zakládají Kraftwerk - elektronickou skupinu. Za 2000 dolarů prodají firmě Phonogram skladbu Autobahn s pocitem, že je to výhodný obchod :-) .

1972 Vychází album Kraftwerk 2. Se skupinou začíná spolupracovat perkusionista Wolfgang Flür(narozen 17.07.1947 ve Frankfurtu).

1973 Ralf Hütter a Florian Schneider vydávají album nazvané Ralf & Florian.

1974 Ke skupině se připojí Klaus Roeder (viola, kytara). V listopadu vychází album Autobahn. Klapnutí dvířek a start motoru automobilu na začátku skladby Autobahn mají být ze šedivého VW brouka, který vlastnil Ralf Hütter. Některé další zvuky nahrával Ralf za jízdy po dálnici otevřeným okénkem pomocí magnetofonu.

1975 Singlová verze skladby Autobahn se velice často objevuje na playlistech amerických rádií. V květnu album Autobahn dosáhne 4. příčky v britské, a 5. příčky v americké hitparádě. Singl Autobahn je na 11. příčce britské a na 25. americké hitparády. Vznikne label Kling Klang. V říjnu do skupiny přichází Karl Bartos (narozen 31.05.1952 v Berchtesgadenu), jediný klasicky vzdělaný hudebník (studoval konzervatoř Roberta Schumanna). Čtveřice Hütter, Schneider, Flür a Bartos tvoří nejslavnější sestavu skupiny Kraftwerk. V této sestavě vydrží do roku 1990. V listopadu vychází nové album Radioaktivität.

1976 Singl Radioaktivität se ve Francii stane letním hitem a prodá se ho jeden milión kopií.

1977 Vychází album Trans Europa Express.

1978 V květnu vychází album Die Mensch Maschine. Všechna alba, která skupina Kraftwerk v sedmdesátých letech vydala, poznamenala další vývoj hudby. Z odkazu Kraftwerk čerpala nová vlna i novoromantici například Ultravox, Visage, Gary Numan, David Bowie, Simple Minds, Heaven 17, OMD, Depeche Mode a další.

1981 Vychází album Computerwelt. Toto album inspiruje Neil Yanga a ten roku 1982 vydává album Trans. Kraftwerk na koncertní turné vyrážejí s přenosnou verzí Kling Klang studia. "Na obálce alba Computerwelt je malý počítač, o kterém se tvrdí, že je od firmy Casio a omezená série umožňovala kombinací kláves vyvolat nápis Kraftwerk na displeji :-) ."

1982 Začátek nové německé vlny. Čtyři roky stará skladba ”Das Model” se tři týdny drží v německé TOP TEN. Anglická verze ”The Model”, také na tři týdny obsadí britskou singlovou hitparádu.

1983 Před vydáním singlu Tour de France má Ralf Hütter těžkou havárii na svém bicyklu. Dva dny bojuje v bezvědomí o přežití. První slova, která řekl, když se probral z bezvědomí, byla: "Wo ist mein Fahrrad?". V červenci vychází singl Tour de France. Ve Francii se singlu prodá 75 000 kopií. Tento singl je jediný, který vyšel z připravovaného alba Techno Pop. Album Techno Pop nikdy nevyšlo, protože Ralf a Florian nebyli spokojeni s analogovou kvalitou alba :-). Skupina začala znovu pracovat na albu, tentokrát v digitální kvalitě. "Podle některých zdrojů byla původní nahrávka alba zničena. Podle jiných byla v omezené promo sérii dodána několika rozhlasovým stanicím. Singl Tour de France nikdy nevyšel na CD. Na neoficiálních albech vycházejí nahrávky, o kterých se tvrdí, že jsou z původní nahrávky alba Techno Pop." Americký raper Afrika Bambaataa na singlu Planet Rock použil sampl ze skladby Trans Europe Express. Od té doby je Kraftwerk společně s James Brownem a George Clintnem nejvíce samplovaná skupina.

1984 V září se nová breakdancová verze skladby Tour de France umístí na 28. místě v UK Single Charts.

1986 V listopadu přicházejí Kraftwerk s novým albem Electric Cafe. S pomocí amerického technologického institutu vzniká obal alba a videoklipy.

1990 V lednu Kraftwerk koncertují v Itálii. Fritz Hilpert (zvukový inženýr) nahrazuje Wolfganga Flüra. Kraftwerk pracují na albu The Mix. V srpnu odchází Karl Bartos.

1991 Karl Bartos zakládá skupinu Elektric Music. V červnu vychází album The Mix. Na turné nahrazuje Karla Bartose portugalec Fernando Abrantes. Později ho nahrazuje zvukový technik Henning Schmitz. Fernando Abrantes byl prý ze skupiny vyhozen, protože se při koncertech smál a tancoval na pódiu :-). Kraftwerk 30. listopadu vystoupili v Paláci Kultury v Praze.

1992 Na albu Passessed od smyčcového kvarteta Balanescu Quartet se objeví pět skladeb skupiny Kraftwerk. V červnu koncertují Kraftwerk společně s U2 a Public Enemy v Manchesteru na koncertu proti jadernému komplexu v Sellafieldu. Slovenská televize a rozhlas používají útržky skladeb z alba Computerwelt jako znělky svých pořadů

1993 Elektric Music vydávají album s názvem Esperanto. Na albu s Karlem Bartosem spolupracují také Andy McCluskey (zpěvák OMD), Emil Schult (textař a výtvarník Kraftwerk) a Lothar Manteuffel. První singl z alba se jmenuje TV.

1994 Trans Slovenia Express je tribut album, které natočili slovinské skupiny jako poctu Kraftwerk. Skupina Laibach se zde objeví pod názvem Kraftbach. MTV používá v pořadech ”Music Non Stop” a ”Dial to MTV” hudbu, kterou přímo pro MTV vytvořili Kraftwerk(speciální verze skladeb ”Music Non Stop” a ”Telephone Call” z alba Electric Cafe)

1997 Wolfgang Flür vydává album Time-Pie vlastní skupiny Yamo. 24. května vystoupila skupina Kraftwerk na festivalu Tribal Gathering 97. Část koncertu přenášela radiostanice BBC 1. Na koncertu zazněla i jedna nová skladba Tech-Talk". Text skladby Computer World má změněný text na ”Interpol and Deutsche Bank, FBI and Scotland yard. CIA and KGB control the data memory”. Tři nové skladby z připravovaného alba skupiny Kraftwerk byly předány za přísného utajení pobočce nahrávací společnosti EMI v Londýně. O přísném utajení svědčí fakt, že v EMI mohli skladby slyšet pouze dva pracovníci. 16. října 1997 vystoupila skupina Kraftwerk ve městi Linz (Rakousko). 18. října 1997 vystoupila skupina Kraftwerk při slavnostním otevření institutu moderního umění (ZKM) v Karlsruhe. V ZKM zazněla další nová neznámá skladba. Florian Schneider bude poednášet, jako hostující profesor v institutu moderního umění(ZKM), umění a design.

1998 V roce 1998 Ralf a Florian oslaví 30 let spolupráce (1968 - 1998). Ralf Hütter potvrdil, že stále pracují v Kling Klang studiu na novém albu, které má vyjít v druhé polovině roku 1998. Skupina Kraftwerk se zúčastní festivalu elektronických skupin v Londýně. Festival bude probíhat na několika místech v Londýnské South Bank a spolu se skupinou Kraftwerk se ho zúčastní skupiny Scanner, Cabaret Voltaire , Heaven 17 a BEF. Skupina Kraftwerk potvrdila účast na festivalu v Roskilde, který se uskuteční 25.06.1998. Vstupenky na koncert se dají objednat u Tickets.de Pouze jeden den se objevila na stránkách německé firmy Doepfer zpráva o novém turné skupiny Kraftwerk. Druhý den zpráva zmizela. Firma Doepfer situaci vysvětlila takto: "Skupina Kraftwerk nás požádala o zveřejnění plánu nového světového turné, ale druhý den si to rozmyslela." Skupina Karla Bartose (ex Kraftwerk) Elektric Music vydala své nové album 20.5.1998. Nové album se jmenuje "Elektric Music". První singl z tohoto alba "Call on me" vychází 20.4.1998. 20. dubna 1998 vydala společnost Concert Classics živé album skupiny Kraftwerk - "Concert Classics ". Stopáž alba je 40 minut a bylo pravděpodobně nahráno na koncertním turné skupiny Kraftwerk v USA roku 1975. Album obsahuje skladby jako Autobahn, Kometenmelodie a další. Kolem alba Concert Classics se dodnes vedou spory, jestli je toto album oficiální nebo ne. Obálka alba je vytvořena ze starých fotografií a seznam skladeb obsahuje hrubé chyby. Na albu je velice dobře zachycena atmosféra koncertu včetně poruchy elektronických bicích, které začne skupina opravovat přímo na pódiu. V červnu vyráží skupina Kraftwerk na světové turné:

02.06.1998 Japan-Tokio - Akasaka Blitz 03.06.1998 Japan-Tokio - Akasaka Blitz 04.06.1998 Japan-Tokio - Akasaka Blitz 07.06.1998 USA-San Francisco - Warfield Theatre 08.06.1998 USA-Los Angeles - The Palladium 10.06.1998 USA-Chicago - Riviera Theatre 11.06.1998 USA-Detroit- State Theatre 13.06.1998 USA-New York - Hammerstein Ballroom 14.06.1998 USA-Washington DC - Tibetian Freedom Concert Koncert v New Yorku byl zrušen, protože po celý festival pršelo. Jeden z blesku zasáhl pódium a zranil 25 lidí, z toho jednu ženu velmi vážně. Skupině Kraftwerk bylo doporučeno, aby za těchto podmínek nevystupovala.

18.06.1998 Espanol-Barcelona - Sonar Festival 25.06.1998 Denmark-Roskilde - Roskilde Festival V oíjnu pokraeovalo svitové turné v jižní americe:

12.10.1998 - Buenos Aires - Obras Sanitarias Stadium 16.10.1998 - Sao Paulo - Joquei Club 17.10.1998 - Rio de Janeiro - Museum of Modern Art (MAM)

1999 Skupina Kraftwerk nahrála jingl pro výstavu EXPO2 000. Jingl je první novou oficiální nahrávkou od roku 1986. V Německu se rozpoutal skandál, protože Kraftwerk dostali za 31 sekund dlouhý jingl 400 000 DM. Organizátoři výstavy se útokům medií brání prohlášením, že tato částka v sobě zahrnuje autorská práva na celosvětové použití jinglu, a že koncem srpna se objeví delší a melodičtější verze jinglu.

5.7.1999 Vychází u společnosti EMI CD singl Tour de France. Singl je digitálně remasterovaný a obsahuje videoklip.

█ Kraftwerk - Czech Pages | 17/07/2002

DISKOGRAFIE

1970 Organisation - Tone Float

1970 Kraftwerk

1971 Kraftwek 2

1973 Ralf & Florian

1974 Autobahn

Jejich debutové album. Název podle první rozsáhlé 20 minutové skladbě. Místy se objevují romantické sekvence. Nevnucující až trochu nenápadné. Zpěv svou komičností až satirický, ale dohromady výtečný celek.
telotone (9) | 2005

1975 Radio - Aktivität

1977 Trans Europa Express


jirka (9) | 2005

Optimistické, ale i depresivní melodie. Skvělé zpracování zvuků jedoucího vlaku.
Michal (7) | 2007


Telotone (9) | 2009

1978 Die Mensch Maschine

Nadčasové- nic snad lépe nevystihne toto dílo. Album je právem řazeno k vrcholu tvorby Kraftwerk. Po doposlouchání poslední skladby mi bylo hned jasné kde se přiučili a inspirovali již téměř zapomenutí Eiffel 65:)
Vítek (9) | 2008

Album, které totálně zamíchalo hudební historií, nemá obdoby stejně jako nemá jediné slabé místo. Paráda!
ROBOTER (10) | 2009

Dlouho jsem hledal cestu k jejich hudbě, až jednou jsem si "pořádně" poslechl toto album, které mě donutilo si sehnat vše, co vydali, tedy alespoň si myslím, že mám vše.
Ivan (7) | 2010

1981 Computerwelt

1983 Technopop

1983 Tour de France

1986 Electric Cafe

Krom skladby Technopop je to s ohledem k jejich dřívější tvorbě už celkem nuda a opakování stejných postupů bez invence. V titulní skladbě Electric Café je dokonce zcela neskrývaně použit motiv z Trans Europe Express. Ale průšvih to zase není.
Vítek (6) | 2011

Tuhle desku mám moc rád, sehnal jsem ji v 80 letech v Budapešti
karlos (9) | 2013

1991 The Mix

1999 Expo 2000

2000 Expo 2000 Remixes

2003 Tour de France 2003

2004 Tour de France Soundtrack

DISKUZE

Diskuze obsahuje 0 příspěvků

Vložit příspěvek:

Copyright © 2002-2018 Telotone | verze 2.7.005 z 28/01/2018