Elektronická hudba

hlavní-stránkaUmělcienya

Enya

enya

Smícháním lidových melodií, syntetického pozadí a klasických motivů vytvořila Enya charakteristický styl, který se více než k původně zamýšlené keltské a lidové hudbě, přibližuje k New Age. Enya pochází z Gweedore v Irsku, který opustila v roce 1980, aby se připojila k irské skupině Clannad, v které právě figurují její starší bratři a sestry. V Clannad zůstala dva roky a pak jej opustila kvůli producentovi Nickymu Ryanovy a textaři Romanu Ryanovy se kterým nahrála pár věcí do filmu a televize. Výsledkem bylo úspěšné album televizní hudby pro BBC.

Následně potom nahrála Enya album Watermark (1988), které obsahovalo její typickou uvolněnou hudbu a multidabovaný hypnotický zpěv. Bylo prodáno 4 milióny kopií a Enya byla rázem vystřelena na mezinárodní hvězdnou oblohu. Silný jas ji ovšem vydržel jen do devadesátých let a pak s občasným mihotavým zazářením bledl.

Enya (rozená Eithne Ní Bhraonáin) se narodila do hudební rodiny. Její otec Leo Brennan byl čelní představitel Slieve Foy Band, populární irské skupiny. Její matka byla amatérský hudebník. Nejdůležitější pro Enyinu kariéru byli její sourozenci, kteří v roce 1976 s několika jejich strýci vytvořili skupinu Clannad. Enya se ke skupině připojila v roce 1979 jako klávesistka a přispěla k několika populárním televizním soundtrackům. V roce 1982 Clannad opustila s tím, že jí popové zaměření skupiny přestalo bavit. Během několika let byla pověřena producentem Nicky Ryanem a textařem Romanem Ryanem, aby zajistila hudbu pro dokument televize BBC The Celts. Soundtrack byl vydán v roce 1986 jako její eponymní sólové album. Albem si nezajistila nijak zvýšené pozornosti, ale jejich další plod úsilí už ano.

Watermark se v době svého vydání (1988) stal neočekávaným hitem. "Orinoco Flow", první singl, se umístil na prvním místě britského žebříčku a pomohl tak k dobré reklamě. V roce 1991 Enya vydává další své album Shepherd Moons, které sklidilo ještě více úspěchu a s deseti milionů prodaných kousků pročistilo ještě více kapes fanoušků než její předchůdce. Po úspěšném albu byla Enya opět zpomalena slávou, a tak jí trvalo další čtyři roky než přišla s novým albem Memory of Trees (1995), po kterém následovalo greatest hits album Paint the Sky with Stars, které ještě navíc obsahovalo dvě nové skladby. Jejím zatím posledním albem se stalo Day Without Rain vydané v roce 2000.

█ Telotone; překlad z Allmusic.com | 17/07/2002

DISKOGRAFIE

1987 enya

1988 Watermark

1991 Shepherd Moons

1992 The Celts

1995 The Memory of Trees

1997 Paint the sky with stars

2000 A Day Without Rain

Klasická Enya, která zaplaťpánbůh neprochází téměř žádným vývojem, a tak stále můžeme poslouchat její éterické skladby plné chytře sestavených vokálů a syntezátorů.
Michal (7) | 2007

2005 Amarantine

2008 And Winter Came...

DISKUZE

Diskuze obsahuje 0 příspěvků

Vložit příspěvek:

Copyright © 2002-2018 Telotone | verze 2.7.005 z 28/01/2018